16.04.2024

Akademia Fundacji ORLEN: Zakończyliśmy 4. edycję

Wizyty studyjne w instytucjach kultury, giełda pomysłów, warsztaty AI, zajęcia artystyczne i zwiedzanie immersyjnej wystawy „Frida Khalo. Życie ikony” – to wszystko przygotowaliśmy dla tegorocznych uczestników programu „Akademia Fundacji ORLEN”. W tym roku projekt miał formułę wyłącznie stacjonarną – zaprosiliśmy naszych beneficjentów na trzy dni do Warszawy.

Łączymy społeczników

Głównym celem spotkania było rozwijanie sieci lokalnych innowatorów i wymiana dobrych praktyk, dlatego na Akademii nie zabrakło spotkań z przedstawicielami największych warszawskich instytucji kulturalnych oraz organizacji pozarządowych. Uczestnicy mieli okazję poznać „od kuchni” Muzeum Narodowe, Teatr Wielki – Operę Narodową, Dom Spotkań z Historią, Zachętę czy Teatr Rozmaitości, a także spotkali się z przedstawicielkami prężnie działających warszawskich fundacji: „Daj Herbatę”, „po DRUGIE” i „Twoja Pasja”. Dodatkowo, w ramach programu, nasi beneficjenci wzięli udział w warsztatach ze sztucznej inteligencji. Sprawne posługiwanie się nowoczesną technologią może pomóc organizacjom pozarządowym w optymalizacji pracy.

– Poznanie nie tylko innych NGO-sów, ale też instytucji kulturalnych rozszerza nasze kontakty i inspiruje do kolejnych projektów – wspólnych, międzyregionalnych. To miłe i motywujące do dalszej pracy – mówi Katarzyna Daranowska z ZHP Chorągwi Kieleckiej, jedna z uczestniczek Akademii.

Po to, aby dobrze zintegrować naszych beneficjentów, zaprosiliśmy ich na zajęcia artystyczne oraz na wystawę immersyjną „Frida Kahlo. Życie Ikony”. Do wyboru były warsztaty z tworzenia kolażu artystycznego (które poprowadziła artystka znana w Internecie pod pseudonimem „Mroux”) oraz zajęcia z Body Music uwrażliwiające na muzykę i ruch.

Program Akademii skonstruowaliśmy w ten sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. – Największe wrażenie zrobiły na mnie wystąpienia organizacji pozarządowych, a w szczególności prezentacja fundacji „Twoja Pasja”. Historie młodych ludzi i zaangażowanie [tej Fundacji] w pomaganie im poprzez sztukę wywołały we mnie najwięcej emocji. Podobały mi się także wizyty studyjne w instytucjach kultury i warsztaty z AI – opowiada Martyna Pauli z ZHP Chorągwi Kieleckiej, beneficjentka Fundacji ORLEN i uczestniczka Akademii.

Akademia, czyli co?

Akademia Fundacji ORLEN to program skierowany do beneficjentów Fundacji ORLEN. Poza udzielaniem wsparcia finansowego, inspirujemy ich do działania i dzielimy się narzędziami przydatnymi w pracy projektowej. Do tej pory na zajęciach w ramach Akademii poruszaliśmy tematy takie jak: zarządzanie projektami i ryzykiem, rachunkowość, budowanie stabilności finansowej organizacji czy design thinking. – Uczestników wyłoniliśmy na podstawie zadania konkursowego, polegającego na nagraniu krótkiego filmu pt. „Mój dzień w pracy”. Liczba prac konkursowych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego wyłonienie laureatów nie było prostym zadaniem. Autorów zwycięskich filmów zaprosiliśmy do Warszawy na kilka bardzo pracowitych dni – mówi Magdalena Przygońska-Kęska, koordynatorka programu „Akademia Fundacji ORLEN”


Lokalnie znaczy globalnie

Mamy nadzieję, że rozmowy, które wywiązały się podczas tych spotkań, będą dla uczestników Akademii źródłem inspiracji i energii do działania na następne miesiące. Wierzymy, że doświadczenia zdobyte podczas „Akademii Fundacji ORLEN” będą owocować nowymi inicjatywami i projektami, które przyczynią się do pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych, a może nawet usłyszy o nich cała Polska?