Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
ORLEN - DAR SERCA podaruje ponad 1 milion zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych w Polsce

06-12-2017  Informacja prasowa

Fundacja „ORLEN- DAR SERCA” przekaże ponad milion  złotych na poprawę oznakowania przejść dla pieszych zlokalizowanych na drogach w pobliżu szkół Polsce. Fundusze otrzyma ponad 40 jednostek samorządu terytorialnego, które administrują tymi drogami. 

Akcja związana z poprawą bezpieczeństwa pieszych  odbywa się w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły”, który Fundacja realizuje dzięki środkom finansowym otrzymanym z PKN ORLEN. Pieniądze pochodzą z urodzinowej loterii „Nagrody po sam korek”, jaką Koncern przeprowadził wśród użytkowników programu VITAY.

Nabór wniosków do programu Fundacja prowadziła w lipcu i sierpniu tego roku. Gminy lub powiaty będące zarządcami dróg zgłaszały miejsca, w których ich zdaniem należy poprawić bezpieczeństwo pieszych. Obdarowani zapowiadają, że w ciągu najbliższego roku doświetlą oraz poprawią oznakowania na 124 przejściach. 

Zdecydowana większość przejść zostanie wykonana w technologii przejść aktywnych, na które składają się światełka umieszczone na jezdni przed pasami, zwane „kocimi oczkami”, znak A-17 „uwaga dzieci” na fluorescencyjnej tablicy oraz lampa błyskowa umieszczona nad znakiem. Aby zwrócić szczególną uwagę kierowców, w tym rozwiązaniu stosuje się wzbudzane sygnały świetne, które włączają się tylko wtedy, kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są energooszczędne lampy LED oraz panele słoneczne wraz z akumulatorami, które zapewniają stały dopływ energii dla lamp.

„Bezpieczna droga do szkoły”, to program, w którym o fundusze na poprawę oznakowania przejść drogowych przy szkołach mogły się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, będące jednocześnie zarządcami dróg. Zgłoszenia były  przyjmowane za pomocą specjalnego formularza zgłoszeniowego umieszczonego na stronie internetowej Fundacji www.orlendarserca.pl. 

Wnioski oceniała powołana przez zarząd Fundacji komisja. Ocenie podlegała przede wszystkim lokalizacja zgłoszonych przejść, uzasadnienie wyboru konkretnych dróg oraz efekty, w postaci poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy czy powiatu  po wprowadzeniu oznakowania. 
Poprawa bezpieczeństwa jest jednym z priorytetowych działań PKN ORLEN i korporacyjnej Fundacji „ORLEN- DAR SERCA”.  Od kilkunastu lat Koncern realizuje program wsparcia państwowych i ochotniczych straży pożarnych i w jego ramach przekazał na doposażenie jednostek ponad 10 milionów zł. Od 11 lat prowadzi również autorski  Program „ORLEN.Bezpieczne Drogi”, którego celem  jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego - uświadamianie problemów i zagrożeń w ruchu drogowym oraz propagowanie właściwego zachowania. Fundacja wspiera również działania poprawiające bezpieczeństwo, realizowane przez Komendę Miejską Policji w Płocku czy Centralne Biuro Śledcze.

​​

« powrót