Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Nowi „Mistrzowie Chemii” Fundacji „ORLEN - DAR SERCA” z aktami stypendialnymi

06-10-2017  

Fundacja „ORLEN - DAR SERCA” już po raz szósty przyznała wsparcie finansowe dla najzdolniejszych uczniów w ramach prestiżowego programu „Mistrzowie Chemii”. Akty stypendialne ośmiu nowym stypendystom uroczyście wręczył Krystian Pater, członek zarządu PKN ORLEN ds. Produkcji oraz Wojciech Wojciechowski, Przewodniczący Rady Fundacji „ORLEN-DAR SERCA”. Uroczysta gala odbyła się w Płocku.

Nowi stypendyści Fundacji to nie tylko świetni uczniowie pełni pasji do nauki chemii, ale także zaangażowani społecznie, aktywni w swoich środowiskach wolontariusze. Jak wynika z analizy wniosków aplikacyjnych swoją naukę łączą z rozwijaniem szerokich zainteresowań, grą na instrumentach, śpiewem czy pisaniem wierzy. Od września, mimo, iż pochodzą z różnych zakątków Polski, uczyć się będą w szkołach, które są partnerami programu czyli w Liceum Akademickim w Toruniu oraz debiutującym Technikum Chemicznym w Płocku. Nabór do tej placówki odbył się bowiem po raz pierwszy. - To dla nas nobilitacja i zaszczyt – mówił podczas gali Bartłomiej Biernacki, nauczyciel chemii w Technikum i opiekun stypendystów. Podczas wizyty w Płocku stypendyści nie tylko odebrali akty stypendialne, ale także zwiedzili nowoczesne laboratorium spółki ORLEN Laboratorium i wzięli udział w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym przez Zakładową Straż Pożarną.

- Ta wycieczka na długo pozostanie w mojej pamięci – zachwycał się Dominik, uczeń II klasy. - Mieliśmy okazję zwiedzić pracownie analityczne, zobaczyć profesjonalny sprzęt, czy też posłuchać, na czym polega badanie asfaltu. Szczególnie zainteresowały mnie chromatografy cieczowe. Uświadomiłem sobie jak odpowiedzialna jest praca chemika, która wymaga nie lada skupienia i dokładności.

- Nigdy wcześniej nie miałam okazji zobaczyć jak wygląda paliwo lotnicze czy surowa ropa naftowa, dlatego było to bardzo ciekawe doświadczenie – wtórowała mu koleżanka z klasy Julia. - Pokaz pierwszej pomocy prowadzony przez przemiłych strażaków był z kolei świetną zabawą i okazją do przypomnienia sobie wiedzy z tego zakresu.

Rekrutacja do tegorocznej edycji rozpoczęła się w kwietniu i trwała do połowy maja 2017 r. Spośród 29 chętnych, w dwuetapowym procesie rekrutacyjnym, w oparciu o opinię komisji stypendialnej złożonej z przedstawicieli PKN ORLEN, Fundacji oraz szkół uczestniczących w projekcie, stypendia przyznane zostały ośmiu uczniom. Dołączyli oni do elitarnego grona osiemnastu Mistrzów Chemii z poprzednich roczników tj. uczniów toruńskiego Liceum i krakowskiego Technikum Chemicznego, w którym nabór był prowadzony w poprzednich edycjach. Fundacja wesprze ich edukację przez cały okres nauki szkolnej, finansując zakwaterowanie, wyżywienie, zakup podręczników, pomocy naukowych czy też zajęć dodatkowych. Co miesiąc otrzymywać też będą kieszonkowe. W tym roku szkolnym Fundacja ma pod swoją opieką 26 Mistrzów Chemii, program opuściło również 30 absolwentów kontynuujących swoje kariery na studiach wyższych, m.in. na wydziałach chemicznych.

Za realizację programu „Mistrzowie Chemii”  Fundacja „ORLEN- DAR SERCA” otrzymała nagrodę główną w konkursie „Dobre stypendia” w kategorii „Programy stypendialne firm” oraz została doceniona przez kapitułę konkursu "Liderzy Świata Energii". 

MCH_gala_05.10.2017_2.jpg

MCH_gala_05.10.2017_3.jpg


MCH_gala_05.10.2017_1.jpg

MCH_gala_05.10.2017_4.jpgMistrzowie Chemii

« powrót