Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
ORLEN finansuje zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego w Płocku

24-11-2017  Informacja prasowa

W nowoczesny sprzęt medyczny wyposażony zostanie Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Darowiznę na ten cel przekazała Fundacja „ORLEN - DAR SERCA”, która wspólnie z PKN ORLEN stanowi grono największych darczyńców Szpitala im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Dzięki wsparciu ze strony PKN ORLEN w wysokości 1 420 000 zł, Szpital zakupi siedem nowoczesnych respiratorów, wielofunkcyjny aparat USG, przyłóżkowy aparat RTG, dwa urządzenia do ciągłego leczenia nerkozastępczego, aparat do pomiaru parametrów krytycznych u pacjenta, aparat do znieczulenia, wiertarkę neurochirurgiczną i ortopedyczną oraz bronchofiberoskop służący do diagnostyki płuc, tchawicy i oskrzeli.
 
- Zakup ten zdecydowanie poprawi dostępność do świadczeń medycznych dla pacjentów znajdujących się w stanie krytycznego zagrożenia życia wskutek wszelkiego rodzaju wypadków, oparzeń czy chorób układu krążenia - mówi Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
 
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na który trafi sprzęt, istnieje od początku funkcjonowania szpitala i dysponuje 18 łóżkami. Jest to jedyny oddział w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Płocka, na którym lekarze ratują życie i zdrowie ludzi poszkodowanych na skutek wypadków, oparzeń, chorób układu krążenia oraz zakażeń.
 
- Działania na rzecz poprawy jakości i dostępu do służby zdrowia w wymiarze lokalnym, adresowane do mieszkańców Płocka i okolic, znajdują się wśród priorytetowych zadań, prowadzonych przez ORLEN wspólnie z Fundacją „ORLEN - DAR SERCA”. W poprzednich latach Spółka wielokrotnie wspierała płockie placówki, przekazując im środki finansowe na zakup aparatury medycznej, która trafiała zarówno do Szpitala na Winiarach, jak i do Szpitala św. Trójcy. Wartość darowizn przekazywanych w ostatnim czasie obu szpitalom wyniosła około 8,5 miliona zł  - mówi Wioletta Kulpa, Delegat Prezesa Zarządu PKN ORLEN ds. Społeczności Lokalnych.
 
W dotychczasowej współpracy pomiędzy PKN ORLEN a płockim Szpitalem Wojewódzkim wyjątkowe znaczenie miała również realizacja takich projektów, jak m.in. „Ratowanie życia w sytuacjach kryzysowych” oraz „Ratowanie życia w ciężkich oparzeniach”. Dzięki systematycznemu wsparciu ze strony Koncernu i wykorzystaniu najnowszego specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej, w placówce tej stworzono warunki do skutecznego leczenia oparzeń i innych stanów bezpośredniego zagrożenia życia. Aby umożliwić leczenie ofiar wypadków i katastrof, PKN ORLEN sfinansował również zakup m.in. tomografu komputerowego, defibrylatorów, urządzenia służącego do wykonywania rezonansu magnetycznego, aparatury monitorującej oraz urządzeń do przeszczepów skóry.
 
Koncern przekazał także darowizny na wyposażenie pracowni hemodynamiki, wyposażenie oddziału ratunkowego oraz zakup angiografu służącego do diagnozowania i oceny stanu naczyń krwionośnych. Spółka wsparła również rozbudowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dzięki czemu w placówce tej stworzono nowe stanowiska intensywnej opieki medycznej, a tym samym umożliwiono dogodne warunki do hospitalizacji większej liczby pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.
 
PKN ORLEN przekazał szpitalowi również darowiznę rzeczową w postaci prawie 15 tysięcy sztuk pościeli i bielizny operacyjnej, jak m.in. m.in. fartuchy, spodnie i bluzy dla zespołów operacyjnych, poszewki, prześcieradła, podkłady oraz serwety operacyjne. 
 
Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku został uroczyście otwarty w 1973 r. Od 1998 r. funkcjonuje jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 
Darowizny Koncernu i Fundacji ORLEN DAR-SERCA na rzecz płockich placówek medycznych to także wsparcie udzielane Szpitalowi Miejskiemu im. Św. Trójcy, który za otrzymane fundusze wyremontował Oddział Pediatryczny i doposażył go w nowoczesny ultrasonograf i stół ortopedyczny z wyposażeniem. Zakupiony sprzęt umożliwia lekarzom m.in. wykonywanie badań kardiologicznych płodu, diagnostykę naczyniową oraz narządu ruchu połączoną z zabiegami wykonywanymi pod kontrolą USG. Z nowego aparatu może korzystać znaczna część Oddziałów Szpitalnych oraz Poradni Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Natomiast nowoczesny i zaawansowany technologicznie stół operacyjny przepuszczający promienie RTG, pozwala medykom na wykonywanie zabiegów operacji dysków oraz stabilizacji kręgosłupa, a także zabiegów z zakresu traumatologii kończyn dolnych. Nowe wyposażenie pozwala również na rozwinięcie technik artroskopowych, szczególnie barku i stawu biodrowego, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie nowych, mniej inwazyjnych technik operacyjnych. Placówka z darowizn zakupiła również na salę operacyjną nowoczesne oświetlenie LED oraz ogólnodiagnostyczny aparat RTG wykorzystujący diagnostykę cyfrową.

« powrót