Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
„Kreatywnie… bo w Rodzinie” - szkolimy Rodzinne Domy Dziecka

13-06-2017  

„Kreatywnie.. bo w Rodzinie”- to temat przewodni siódmej już konferencji naukowej organizowanej przez Fundację „ORLEN- DAR SERCA” dla osób prowadzących Rodzinne Domy Dziecka i placówki opiekuńczo- wychowawcze typu rodzinnego. W spotkaniu udział wzięło ponad 130 opiekunów.

Tegoroczna konferencja odbyła się w weekend 10- 11 czerwca w Warszawie. Jej motywem przewodnim była kreatywność w aspekcie rozwoju dziecka, ale też i całej rodziny. Konfere​ncję otworzył wykład profesora Krzysztofa Szmidta, kierownika Zakładu Pedagogiki Twórczości Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, który przybliżył aspekt wpływu twórczych i kreatywnych postaw rodziców na rozwój dzieci. Następnie temat rozwijania kreatywności w procesie wychowania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie przybliżyła profesor Katarzyna Parys z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Sobotnie popołudnie należało również do bardzo pracowitych. Słuchacze podzieleni na grupy pracowali na warsztatach prowadzonych przez dr Monikę Modrzejewską- Świgulską oraz mgr Ewę Bodnar, które rozwijały tematykę twórczego wychowania dzieci także w aspekcie pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Dodatkowo, pod opieką dr. Andrzeja Zbonikowskiego z Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi, uczyli się rozpoznawać potencjał zawodowy w dziecku i w tym aspekcie kierunkować jego edukację. W niedzielę uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch wykładów. Wiele dyskusji wzbudził wykład Profesor Alicji Kalus z Uniwersytetu Opolskiego, która opowiadała o roli rodziny zastępczej w procesie wychowania dziecka i ewentualnego przygotowania siebie  i podopiecznego na proces odejścia do adopcji bądź powrotu do rodziców biologicznych. Konferencję zamknął natomiast wykład Profesora Zbigniewa Izdebskiego poświęcony seksualności nastolatków   i ich zafascynowaniu pierwszą miłością.

Z dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkały się także dwa spotkania zorganizowane przez Fundację w sobotni wieczór. Jacek Czachor, zawodnik ORLEN TEAM opowiadał panom o swoich przygotowaniach i starcie w Rajdzie Dakar, panie natomiast, uczyły się „jak być piękną i nie zwariować” podczas spotkania z wizażystką Klaudią Staliś.

Patronat merytoryczny nad konferencją objął Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.

Rodzinnymi Domami Dziecka i placówkami opiekuńczo- wychowawczymi typu rodzinnego Fundacja „ORLEN- DAR SERCA” opiekuje się od początku swojego powstania. Obecnie pod swoją opieką ma ponad 350 rodzin. Corocznie organizowana konferencja dla osób prowadzących te placówki jest jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko podnoszących ich kwalifikacje, ale także umożliwiających spotkanie się i wymianę doświadczeń. Innymi formami wsparcia oferowanymi przez Fundację są darowizny przyznawane na edukację i leczenie dzieci, stypendia naukowe i sportowe, czy też zimowiska i letni wypoczynek nad polskim morzem, na które Fundacja zaprasza całe Rodziny. Pomoc finansowana jest ze środków przekazanych Fundacji przez PKN ORLEN oraz zebranych w ramach akcji 1% - Twój Dar Serca.

 konferencja_czerwiec_2017_BOSS_grupowe.jpg
konferencja_czerwiec_2017_BOSS_1.jpg
konferencja_czerwiec_2017_BOSS_2.jpg​​​

RDD

« powrót