Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Program CZUWAMY! PAMIĘTAMY!

Z przyjemnością ogłaszamy, że laureatami pierwszej edycji programu CZUWAMY! PAMIĘTAMY! zostali:

1.      Towarzystwo Przyjaciół Rzek Turki i Tatarki (na budowę miejsca upamiętnienia żołnierzy AK i NSZ z terenu gminy Modzele ( obecnie Nowe Miasto), brzozowego krzyża upamiętniającego poległych w trakcie II wojny światowej mieszkańców Jurzynka, Cichaw i Raków (obecnie Jurzynek); budowę ławek, stojaka na rowery, utwardzenia terenu i masztu oraz upamiętnienie miejsca śmierci przedstawicieli lokalnej konspiracji NSZ Wacława Majewskiego i Rucińskiego w dworku Syskich);

2.      Stowarzyszenie Pojazdy Elektryczne, Ekologia i Ekonomia Inwestycji ( na budowę miejsca pamięci oraz wydruk plakatów broszur dotyczących śmierci 13 tysięcy więźniów pracujących w Hydrierwerke Pölitz (hitlerowski zakład benzyny syntetycznej) w Policach;

3.      Ochotnicza Straż Pożarna Krzywogoniec (na budowę obelisku w miejscu mordu Jana Ciemińskiego oraz NN w czerwcu 1944 roku w Krzywogońcu, kierunkowskazu z tablicą informacyjną i ławeczką);

4.      2 Solecka Gromada Zuchowa CHOJRAKI Hufiec ZHP Solec Kujawski (na prace rewitalizacyjne pomnika upamiętniającego ludzi zamordowanych i spalonych przez Niemców latem 1944 roku w oraz oznaczenie dróg kierujących do danego miejsca w Solcu Kujawskim);

5.      Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOLEC ZDRÓJ (na renowację miejsca pochówku żołnierza - uczestnika I i II wojny światowej Józefa Jerzego Iżyckiego na cmentarzu w Solcu - Zdroju);

6.      Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Lubartowie (na oznakowanie szlaku z miejscami pamięci Lubartowa- kapliczka powstańcza, krzyż poległych przy PKP, tablica z wyzwoleniem miasta, kwatery Legionistów, żołnierzy wyklętych, partyzantów i mogiły zbiorowe Wojska Polskiego);

7.      Stowarzyszenie o nazwie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" ( na renowację pomnika, w kompleksie leśnym „Magierka” w Gorlicach, upamiętniającego lokalnych bohaterów rozstrzelanych w tym miejscu w latach 1940-1945 przez żandarmerię niemiecką);

8.      Stowarzyszenie Odra – Niemen ( na odnowienie grobu 17-letniego Edward Wilczka rozstrzelanego w 1939 roku; 37-letniego Stanisława Pedryca rozstrzelonego przez Niemców 15.09.1939; Grzegorza Rosika rozstrzelonego przez Niemców 15.09.1939 znajdujących się na cmentarzu w Sulejówku- Miłosnej będących ofiarami pacyfikacji Cechówki, Długiej Szlacheckiej i Miłosnej);

9.      Stowarzyszenie "Rodzice Dzieciom" ( na budowę miejsca pamięci uczestników walk o niepodległość Ojczyzny z terenu parafii Wszembórz);

10.   Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich (na budowę głazu z krzyżem upamiętniającego obronę terenu przez Pułk 4. Ułanów w miejscu ich stanowiska dowodzenia oraz stanowiska obronnego III szwadronu;

11.   Fundacja na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu (na przewóz pomnika, wybudowanie jego podstawy i zrobienie ścieżki);

12.   Ochotnicza Straż Pożarna w Modliszewie (na umieszczenie tablicy upamiętniającej rozstrzelanie mieszkańców wsi Łabiszynek, remont figury, a także wbicie dwóch brzozowych krzyży wbitymi po obydwóch stronach figury).

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji programu Czuwamy! Pamiętamy!, która ogłosimy wkrótce.

Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”​